Syndróm vyhorenia číha aj vo vašej profesii.

Páči sa Vám naša práca ?

Požiadaj o nezáväznú cenovú ponuku!

Syndróm vyhorenia môže nastať v akejkoľvek pracovnej činnosti. Myslíte si, že vás sa to netýka lebo máte prácu snov a naplno vás baví to, čo robíte? Verte, že aj vtedy to môže prísť.

Veľa z vás určite minimálne raz počulo o tzv. syndróme vyhorenia. Zaoberali ste sa už myšlienkou, že sa to môže stať aj vám alebo si to vôbec nepripúšťate? Verte, že sa to môže stať komukoľvek, aj tým najtvrdším pováham a workoholikom v každej pracovnej oblasti.

Predíďte tomu, nenechajte sa odradiť týmto syndrómom od cieľov, na ktorých roky pracujete!

Viete, ako to začína?

S novou prácou prichádza aj nová enormná dávka motivácie a energie. Samozrejme nový kolektív, nové výzvy, perfektné školenia, workshopy, služobné cesty a mnoho ďalšieho však? Všetko je také vzrušujúce a zaujímavé. Ste nadšený! Na vašej novej pozícii sa cítite ako ryba vo vode. Každému v novom kolektíve chcete dokázať, že sa svojej novej pozície viete poriadne chopiť a ste v tom najlepší a robíte pre to, viac menej, úplne všetko: "Ostanem dnes dlhšie, dokončím to, vôbec mi to nevadí, ja mám kopu času", "Je to predsa začiatok mojej skvelej kariéry", "Ukážem im, že to viem najlepšie" a naozaj xy takýchto ďalších vyjadrení. 

Alebo ste podnikateľ, ktorému, samozrejme, absolútne nevadí pracovať na svojom biznise vášnivo a s takým odhodlaním, že ste ochotný tomu obetovať aj 90% svojho voľného času? Veď predsa je to úplne bežné a kto iný, keď nie ja!

Prejde nejaký čas a vy máte stále nasadené takéto pracovné tempo. A aký dlhý čas? Každý z nás je iný, takže aj čas, za ktorý to príde na vás je individuálny. Niekto vydrží pracovať aj rok v takomto tempe, iní pol roka. Každopádne, príde čas, keď sa prebudíte a nemáte energiu na to, aby ste vstali z postele. Vypnete budík alebo dokonca niekoľko budíkov a pozeráte sa bezcieľne do stropu. Zrazu sa prichytíte, že rozmýšľate nad nekonečným množstvom povinností, ktoré ste urobili včera a musíte to urobiť dnes znova. Cítite sa vyčerpaný a nemôžete nájsť ani malú kvapku motivácie. 

Symptómy

 • únava a pokles výkonu
 • depresia a úzkosti
 • poruchy pamäte a sústredenia sa
 • poruchy spánku
 • telesné ťažkosti (tráviaci trakt, dýchací systém, sexualita, kardiovaskulárny systém, ...)
 • nespokojnosť, dysfória, neschopnosť uvoľniť sa
 • tendencie k návyku na psychoaktívne látky (alkohol, tabak, ...)
 • zníženie sebadôvery a poruchy v medziľudských vzťahoch

Čo je syndróm vyhorenia?

Než pochopíte syndróm vyhorenia, musíte pochopiť, čo je stres.

Máme tendenciu myslieť si, že stres je niečo, čo môžeme vidieť a cítiť; ako sú spotené dlane, rýchlejší tlkot srdca, škrípanie zubov alebo problémy so žalúdkom.

Problémom je, že stres je oveľa zákernejší. Ak máte veľa úloh a málo času, ak máte termíny, ak sa snažíte nájsť čas na všetko, čo ste naplánovali, ak máte pocit adrenalínu alebo ak sa nemôžete sústrediť, pravdepodobne trpíte stresom.

Smutným pravidlom je, že ak ste v permanentnom strese, neskôr sa z toho stane chronický stres, ktorý vás vedie priamo k vyhoreniu.

Syndróm vyhorenia

Ide o stav psychickej vyčerpanosti, resp., emočného, duševného a fyzického vyčerpania spôsobeného nadmerným a dlhotrvajúcim stresom. Všetky hlavné zložky syndrómu vyhorenia vychádzajú z chronického stresu. Najdôležitejším znakom je spomínaný chronickýstres vychádzajúci z pracovnej činnosti, ktorý môže byť sprevádzaný ďalšou záťažou z osobného života, sociálneho i fyzického okolia atď. Profesia je charakteristická vysokými nárokmi na výkon, bez možnosti oddychu a závažnými následkami v prípade omylu. Výkon takejto práce býva spojený s veľkou zodpovednosťou a nasadením, niekedy s pociťovaním "poslania" profesie. Vyhorenie je teda dôsledok nerovnováhy medzi profesijným očakávaním a profesijnou realitou, medzi ideálmi a skutočnosťou.

Tak a je to tu. Máte všetky príznaky vyhorenia. Ste vystresovaní, prepracovaní, frustrovaní a nemotivovaní. Nenávidíte prácu, ktorú ste predtým milovali. Nemáte tušenie, čo robiť, aby ste oživili znova tú iskru, ktorá vás priviedla k tomuto miestu.

Ako sa zbavím syndrómu vyhorenia?

Prvým krokom je pochopiť, že ste boli pod tlakom. Druhým krokom bude zmena návykov, aby ste mohli vyvážiť prácu s osobným životom. Tu je niekoľko rád:

 1. Pracujte efektívnejšie, ale nie dlhšie - dajú sa použiť rôzne aplikácie a programy pri práci, ktoré Vám pomôžu urýchliť vaše pracovné úlohy a budete tak pracovať oveľa efektívnejšie, práca sa nebude kopiť a budete v oveľa väčšej pohode
 2. Vypnite, a to naozaj doslova. Musíte utiecť myšlienkam na prácu. Vypnite mobilný telefón alebo ho nechajte doma a choďte niekam von. Odporúča sa minimálne dve hodiny pred spaním nepozerať notebook a služobný telefón.
 3. Povedzte nie sociálny sieťam! Všetky notifikácie, ktoré vám chodia vás môžu rušiť a samozrejme, keď dookola scrollujete facebook, nemôžete oddychovať - vypnúť!
 4. Doprajte si oddych a relax 
 5. Pracujte menej, neodopierajte si deň voľna alebo dovolenku. Mnohí niekedy "žartujú", že si to nemôžu dovoliť. Nebojte sa svet sa nezrúti, kým budete na dovolenke. 

(Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Syndr%C3%B3m_vyhorenia)

Páči sa Vám naša práca ?

Požiadaj o nezáväznú cenovú ponuku!